top of page
  • Marta Światłowska

Obserwacje zajęć w Turynie

W maju 2022 r. w ramach projektu Erasmus+ trzy nauczycielki z naszej szkoły wyjechały do Turynu, biorąc udział w job-shadowing w Institute for the Deaf of Turin Onlus Foundation.

We Włoszech uczniowie z wadą słuchu podlegają edukacji włączającej - była to zatem wspaniała okazja, aby zobaczyć w jaki sposób prowadzone są lekcje, jak dostosowywane są metody i formy pracy zarówno do dzieci słyszących, jak i niesłyszących oraz jak wyglądają relacje pomiędzy rówieśnikami. Dla naszych nauczycielek był to bardzo wartościowy czas. Do Instytutu wróciły z nowymi pomysłami i inspiracjami, które starają się wdrożyć w swojej codziennej pracy.

We Włoszech edukacja włączająca została prawnie ustanowiona na prośbę samych rodziców dzieci głuchych. W szkole w której odbywały się praktyki, klasy zdecydowanie miały większość ilość dzieci słyszących.

Na poziomie klas 1-3 we wszystkich klasach była tylko trójka dzieci głuchych.

Oprócz nauczyciela wspomagającego dziecko niesłyszące na każdych zajęciach ma swojego własnego tłumacza języka migowego. Taka możliwość jest oparta na współpracy szkoły z agencją tłumaczy języka migowego.

Polskie nauczycielki zainspirowane edukacją włączającą zorganizowały projekt „Poznajmy się lepiej” w Instytucie Głuchoniemych, który umożliwił integrację dzieci słyszących i niesłyszących.


0 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page